Rengeteg felhajtás van a napelemek és a technológia egésze körül. Potenciálja nemcsak abban rejlik, hogy forradalmasíthatja az energiatermelés módját, de olcsóbb alternatívát is nyújthat. Rengeteg vita folyik a napelemek költségeivel, a napelem árával kapcsolatban. Természetesen a kezdeti költség az első dolog, ami az embernek először eszébe jut, amikor egy olyan komoly dologba vág, mint a napelemek telepítése. És ez felveti a kérdést, vajon olcsóbb lesz-e a napenergia, csökken-e a napelem ára a jövőben? Ha meg akarja találni a választ erre a kérdésre, akkor tartson velünk. Kezdjük is.

Panels Soalr

Költség per watt

Ahhoz, hogy valóban átfogóbb képet kapjunk arról, hogy olcsóbb lesz-e a napelemes technológia, meg kell vizsgálnunk az árakat a korábbi években. Kétségtelenül sokan tisztában vannak azzal, hogy a watton-kénti árak jelentősen csökkentek az évek során.

Figyelembe véve, hogy egy napelemes rendszer energiát termel, melyet akkumulátorokban tárol, jó kiindulópont lehet az energia wattonkénti árát a kezdeti költségekhez viszonyítani.

Ehhez az összehasonlításhoz valódi adatokat használhatunk fel. Ha megvizsgálnánk a wattonkénti költségeket 2000-ben, egy 60 kW-os napelemes rendszer átlagosan 11 dollárba kerülne wattonként. Ez talán nem hangzik túl soknak, de valóban így néz ki, ha a következő évtized árait nézzük. 2010-ben 1 watt ára 6 dollár körül volt. Azóta a napelemes technológia drasztikusan fejlődött, hiszen 2022-t írunk, így természetes, hogy 1 watt ára még tovább csökkent.

Manapság egy 60 kW-os rendszer nagyjából 120 000 dollárba kerülne. Ez körülbelül 1,70 dollárt jelent 1 watt-ra nézve. De ez még nem minden.

Még ha ez túl magasnak is tűnik, ezen felül sok lehetőségünk van jó üzletet kötni.

Kormányzati ösztönzőprogramok

A napenergiában az a nagyszerű, hogy a világ számos kormánya ösztönzi azokat az embereket, akik napelemes rendszereket szeretnének telepíteni. A kormányok és országok látják a napenergiában rejlő lehetőségeket, különösen az energiatermelés terén.

Sok európai ország vásárol elektromos áramot az emberektől. Ugyanis energiaigényünk kielégítése után a maradék elektromosságot akkumulátorokban tároljuk. Ezt a tárolt áramot az energiatermelő cégek megvásárolnák az emberektől. Ez a rendszer nagyon hatékonynak bizonyult olyan országokban, mint Ausztria és Svájc.

De lesz ez még jobb is. Manapság a napelemes rendszerek kiépítésének kezdeti költségei közel 30%-kal csökkenthetők. Mindez a korábban említett kormányzati ösztönzőprogramoknak köszönhető.

Hardverköltségek

A napelemes rendszerekben a panelek jelentik az igazi hardvert, amelyet sokan a legdrágább alkatrésznek tartanak. Ám a paneleket nem elég csak megvenni, hanem be is kell állítani, meg kell csinálni a vezetékezést, és rengeteg további ilyen teendő van.

De a közhiedelemmel ellentétben a napelemek a rendszer olcsóbb részei. Egy ilyen rendszer megvásárlásának és üzemeltetésének legdrágább része a sok, idővel felmerülő kisebb költség. Ide tartoznak a telepítési költségek, az általános rezsiköltségek, az engedélyek stb. Ezek a költségek, amelyeket hivatalosan puha költségeknek („soft costs”) neveznek, az idő múlásával lassan csökkentek.

Egy másik hardverköltség, amelyet figyelembe kell venni, az az akkumulátor. Sokak számára az akkumulátor a legdrágább alkatrész, ára 5000-8000 dollár között mozog. Szerencsére a 2000-es évek óta 80%-kal csökkentek az akkumulátorok árai.

Összességében a hardverköltségek jelentősen csökkentek az utóbbi évtizedek során, és sokan azt jósolják, hogy a panelek még olcsóbbak lesznek a jövőben.

A napenergia olyan téma, amely sok tekintetet vonz. De nyugodtan kijelenthetjük, hogy nem mindenki érti teljességében. Ezért fontos, hogy megismerkedjünk a napenergia számos fontos aspektusával, és azzal, hogyan teheti jobbá az életünket. Ha ez érdekel, akkor mindenképpen látogass el a www.futofolia.hu oldalra.

Tovább csökken-e a napelem ára?

Egyelőre azt láthattuk, hogy a panelek és a technológia egésze az évtizedek előrehaladtával egyre olcsóbb, a napelem ára egyre csökken. Napjainkban egy napelem telepítésének ára jóval alacsonyabb, mint 20 évvel ezelőtt.

Ennek eredményeként megszaporodtak azok a lakó- és kereskedelmi épületek, amelyekre napelemeket telepítettek fel a villamosenergia-szükségletek kielégítésére. De folytatódik-e ez a tendencia? Láthatunk-e majd további árcsökkenéseket az évek és évtizedek múlásával?

Említettük, hogy sokan ezt a jövőt vizionálják. De reális-e ez az elvárás? Persze hogy az. A technológiai ipar a világ egyik leggyorsabban növekvő iparága. Rengeteg felhajtás van manapság a technológia körül. Ahogy Elon Musk folytatja a napelemes tetők és más, napelemes technológiát alkalmazó technológiák fejlesztését, a napelem ára még tovább fog csökkenni.

Minél nagyobb a verseny, annál több vállalat fog az innovációra összpontosítani. Az innovációval együtt jár az igény, hogy jobb, olcsóbb terméket készítsenek a nagyközönség számára.

Tehát, hogy a kérdésre válaszoljak. Igen, a napelemek még olcsóbbak lesznek a jövőben. De érdemes-e most belefektetni, vagy várni és csak később?

Mikor váltson napenergiára?

A cikk elején említettük, hogy a wattonkénti energiaárak az idő előrehaladtával jelentősen csökkentek. 1 watt ára 0,5 dollár, sőt egyes helyeken akár 0,3 dollár is lehet.

Sőt, telepíthet egy ilyen rendszert otthonára, üzletére, farmjára stb. Felmerül a kérdés, vajon okosabb lenne-e még várni néhány évet, míg a napelem ára tovább csökken?

A válasz erre a kérdésre nagyon egyszerű. Nem kell mást tennie, mint megnéznie az átlagos havi villanyszámláját.

Egy 5 kW-os napelemes rendszerrel az otthonok átlagosan 60 dollárt fizetnek az áramért.

Képzelje el, mennyi pénzt takaríthat meg evvel. Ha számításba vesszük a sok ösztönző programot, adójóváírást és lehetőséget, amelyet a napenergiát használó embereknek adnak, akkor ez egy egyszerű döntés.

Míg néhány évet vár az árak csökkenésére, lemarad ezekről a lehetőségekről, és átlagosan sokkal többet fizet az áramért.

(thezenuniverse.org nyomán)