Infra falfűtés fűtőfóliával
Falfűtésnél a fűtőfólia hőtükörrel a falra kerül, és gipszkarton vagy faliszőnyeg takarja. Akkor jó választás, ha felújításkor nem akar burkolatot bontani, vagy nincs építési magasság a padló alatt, és nedves, penészedő falaknál is segít. Csak szabad falfelületre tehető, ezért többnyire kiegészítő fűtés.
Mikor érdemes falfűtést választani?
A falfűtés ugyanúgy infrafűtés, mint a padló- vagy a mennyezetfűtés: a fal felülete sugározza a hőt a helyiség felé, a hőtükör pedig a fal felé induló hőt veri vissza. A rétegrend vékony és egyszerű.
Két helyzetben szokott a legjobb megoldás lenni. Felújításnál, ha a padlóburkolatot nem szeretné felbontani, vagy nincs meg a szükséges magasság a padló alatt. És nedves, penészedő falaknál, mert a melegen tartott falfelület kiszárad.
A korlátja is a falból adódik: a fűtőfólia csak szabad falfelületre kerülhet. Ha a fűtött falszakasz elé szekrény vagy kanapé kerül, az rontja a teljesítményt. Ezért a falfűtés inkább kiegészítő fűtés; teljes fűtéshez a padló- vagy a mennyezetfűtés a kézenfekvőbb.
Amit a falfűtés tud — és amit nem
Nincs padlóbontás
A fólia a meglévő falra kerül, a padlóburkolathoz nem kell hozzányúlni.
Szárazabb fal
A fűtés megemeli a fal hőmérsékletét, a harmatpont kijjebb kerül, és a penész táptalaja megszűnik.
Részletek →Szabad falfelület kell
A fűtött falszakasz elé nem kerülhet szekrény vagy kanapé, mert rontja a fűtőfólia teljesítményét.
Kiegészítő szerep
Mivel csak a szabad falfelület fűthet, a falfűtés többnyire a padló- vagy a mennyezetfűtést egészíti ki.
Infra falfűtés rétegrend
A falfűtés rétegrendje a legvékonyabb: a helyiség felől gipszkarton, alatta a fűtőfólia, majd a hőtükör, közvetlenül a falon.
- Gipszkarton — A látható falfelület.
- 4. generációs fűtőfólia 0,4 mm , 0,4 mm — A sugárzó fűtőelem, a szoba felé sugároz.
- Hővisszaverő fólia (hőtükör) — A hőt a fal felől a szoba felé veri vissza.
- Oldalfal — A meglévő fal.
Mekkora teljesítmény kell, és mennyit fogyaszt?
A szigetelés szerint megmutatjuk, milyen és mennyi fűtőfólia kerülhet a falra, és mennyi áramot használhat a fűtés egy évben.
Méretezési útmutató
| Szigetelés | Javasolt fűtőfólia × fedés | Beépítve, alapterületre | Esettanulmányainkban (tervezett) |
|---|---|---|---|
| Jó | 110 W/m² × 60–70% | 66–77 W/m² | 49–76 W/m² |
| Közepes | 110 W/m² × 70–90% | 77–99 W/m² | 76–83 W/m² |
| Felújított régi ház | 150 W/m² × 70–90% | 105–135 W/m² | 116–120 W/m² |
| Szigeteletlen | 220 W/m² × 60–70% | 132–154 W/m² | nincs esettanulmány |
Becslés, nem ajánlat. A pontos teljesítményt és fogyasztást a helyszíni felmérés adja meg — a felmérés vásárlás esetén ingyenes.
Hogyan számoltunk?
Fogyasztás: a cég tíz esettanulmányának tervezett értékeiből. Az éves fűtési áramfogyasztás = a szigetelési kategória jellemző értéke (kWh/m²/év) × alapterület. A jellemző érték a kategóriába tartozó esettanulmányok várható fajlagos fogyasztásának mediánja, a tartomány ennek ±10%-a. Ezek a műszaki javaslatban tervezett, várható értékek — mért fogyasztási adatunk ezekről a házakról nincs, ezért a tartomány a tervezett értékek szóródását jelzi, nem mérési pontosságot. A közvetlen elektromos fűtés 1 kWh áramból 1 kWh hőt ad, így ez az áramfogyasztás is.
| Ház | Szigetelés | Hőveszteség | Várható fogyasztás | kWh/m²/év |
|---|---|---|---|---|
| Nyaraló, 158 m² | Jó | 35 W/m² | 5 200–5 700 kWh | 34,5 |
| Új családi ház, 121 m² | Jó | 40 W/m² | 4 530 kWh | 37,4 |
| Új ház, 190 m² | Jó | 40 W/m² | 7 305 kWh | 38,4 |
| Új építésű családi ház, 218 m² | Jó | 41 W/m² | 5 700 kWh | 26,1 |
| Nyaraló (betonrétegbe, vinyl), 123 m² | Jó | 45 W/m² | 5 104 kWh | 41,5 |
| Új bérház, 385 m² | Közepes | 50 W/m² | 18 018 kWh | 46,8 |
| Konténerház, 130 m² | Közepes | 55 W/m² | 7 057 kWh | 54,3 |
| Felújított ház, 79 m² | Felújított régi ház | 75 W/m² | 5 546 kWh | 70,2 |
| Régi ház felújítása (földszint), 75 m² — kiegészítő fűtésként kandalló is fűt, ezért a jellemző értékbe nem számítjuk | Felújított régi ház | 80 W/m² | 3 740 kWh | 49,9 |
| Családi ház felújítása, 141 m² | Felújított régi ház | 80 W/m² | 10 560 kWh | 74,9 |
Az esettanulmányokat a fogyasztási oldalon házanként közöltük (2022). A tervezés évét és éghajlati feltevését nem rögzítettük, ezért foknappal nem normalizálunk — az értékeket átlagos évnek tekintjük.
Szigeteletlen ház: erre nincs esettanulmányunk. A felújított házak jellemző értékét a BME magyar lakóépület-tipológiájának aránya szerint vetítjük: az 1990 előtti családi házak „meglévő állapot” / „általános felújítás” fűtési energiaigényének mediánja 2,22. Ezért itt a tartomány ±20%.
Ellenőrző keret (TABULA/EPISCOPE, BME 2014): esettanulmányaink tervezett fajlagos fogyasztása a tipológia azonos típusának 0,51 / 0,48 / 0,56-szorosa (jó: SFH.05 új ház 73,3; közepes: SFH.04 1990–2005 meglévő állapot 105,1; felújított: SFH.01 általános felújítás 130,7 kWh/m²/év), a kategóriák sorrendje és aránya egyezik. A tipológia a teljes lakás folyamatos fűtésével számol; az esettanulmányok helyiségenkénti, termosztátos szabályozással terveztek.
Évjárat: egy enyhe évben (2024: 2 292 foknap) kb. 10%-kal kevesebb, egy hideg évben (2021: 2 809) kb. 10%-kal több a fogyasztás, mint a 2016–2025 közötti átlagos évben (2 543 foknap, Eurostat). A havi bontás a havi átlagos foknap arányában készül. Áramár: MVM Next, 2026. szeptember; napelemmel nem számolunk. A sugárzó fűtés alacsonyabb levegő-hőmérsékletéből külön megtakarítást nem számolunk.
A szigetelés becslése az építési évből. A BME magyar lakóépület-tipológiája (TABULA/EPISCOPE, 2014) öt építési korszakra adja meg egy jellemző családi ház fűtési nettó energiaigényét, meglévő állapotban, „általános felújítás” (kb. 5 cm homlokzati és 10–12 cm födémszigetelés, kétrétegű low-e ablak) és „mélyfelújítás” (16–20 cm homlokzat, 24–28 cm födém, háromrétegű ablak) után. A három kérdésből elemenként a rétegvastagsághoz legközelebbi változatot vesszük; a ház szintje az, amelyet a homlokzat, az ablakok és a födém közül legalább kettő elér (a három mediánja) — ez a mi egyszerűsítő feltevésünk. A kapott kWh/m²/év érték arra a kategóriára mutat, amelynek a tipológiai horgonya arányban a legközelebb van (jó 73,3, közepes 105,1, felújított régi ház 130,7, szigeteletlen 290,7; határok: 87,8 / 117,2 / 194,9 kWh/m²/év). A 2006 után épült házaknál a tipológia változataihoz nincs évszám: ott a követelmények bevezetési éve dönt — 7/2006. TNM rendelet (2006), közel nulla energiaigény 2021-től, 2023. november 1-jétől a 9/2023. ÉKM rendelet 2. melléklete; mindkét korszak „jó”. A mélyfelújítás rétegei nagyjából a 9/2023. ÉKM rendelet elemi követelményeinek felelnek meg (homlokzati fal U ≤ 0,24, padlásfödém 0,17, fa vagy PVC ablak 1,1 W/m²K). Ha tudja a szigetelés állapotát, a „Tudom a szigetelés állapotát” kapcsolóval közvetlenül is választhat.
| Épült | Típus | meglévő állapot | általános felújítás | mélyfelújítás |
|---|---|---|---|---|
| 1944 előtt | SFH.01 | 290,7 — Szigeteletlen | 130,7 — Felújított régi ház | 94,1 — Közepes |
| 1945–1979 | SFH.02 | 283,9 — Szigeteletlen | 133,2 — Felújított régi ház | 89,5 — Közepes |
| 1980–1989 | SFH.03 | 212,4 — Szigeteletlen | 93 — Közepes | 54,6 — Jó |
| 1990–2005 | SFH.04 | 105,1 — Közepes | 68,7 — Jó | 49,7 — Jó |
| 2006–2020 | SFH.05 | 73,3 — Jó (a 7/2006. TNM rendelet követelménye („jelenlegi követelmény” változat)) | ||
| 2021 vagy később | SFH.05 | 41,2 — Jó (közel nulla energiaigényű épület: 2021-től kötelező, 2023. november 1-jétől a 9/2023. ÉKM rendelet 2. melléklete szerint) | ||
Használati mód. Az esettanulmányok állandóan lakott, folyamatosan fűtött házak. Télen temperált nyaralónál a hőveszteség a belső és a külső hőmérséklet különbségével arányos, ezért a fűtési foknapot a temperálási hőfokra számoljuk újra: Σ (hőfok − napi középhőmérséklet) a hidegebb napokon, a HungaroMet 9 állomásának 2016–2025 közötti napi adataiból. Ennek aránya ugyanazon adatsor Eurostat-módszerű (18 °C alap, 15 °C küszöb) foknapjához (2 535; az Eurostat országos átlaga 2 543) szorozza az állandó lakás fogyasztását. Feltevés: az üres házban belső hőnyereség nincs, és a napsugárzás nyereségét sem vonjuk le — ezért ez inkább felső becslés; a tartományba az állomások közötti eltérés is beleszámít. Hétvégi háznál és munkaidőben fűtött irodánál, üzletnél a fogyasztás a fűtött órák számától, a felfűtéstől és az épület hőtároló tömegétől függ; erre nincs forrással alátámasztható szorzónk, ezért ott éves fogyasztást nem adunk, csak a szükséges teljesítményt és az óránkénti felvételt teljes terhelésen.
| Hőfok | Foknap / év | Arány | Állomásonként |
|---|---|---|---|
| 5 °C | 346 | 13,7% | 11,8–16% |
| 8 °C | 671 | 26,5% | 24,1–29,3% |
| 10 °C | 953 | 37,6% | 35,3–40,2% |
| 12 °C | 1 287 | 50,8% | 48,8–53,1% |
| 15 °C | 1 883 | 74,3% | 73,1–75,6% |
Fűtőfólia. Beépített teljesítmény = alapterület × fedés × a fűtőfólia W/m²-e. A 4. generációs fűtőfólia 110, 150 és 220 W/m²-es (a 150 W/m²-es a webáruházban nem rendelhető, arra ajánlatot adunk). A javaslat a cég régi teljesítmény-kalkulátorának szabályából (energiatakarékos: 110 W/m² × 70%; átlagos: 220 W/m² × 55%; átlag alatti: 220 W/m² × 70%) indul, az esettanulmányok tervezett beépített teljesítményéhez igazítva: jó szigetelésnél 110 W/m² × 60–70%, közepesnél 110 W/m² × 70–90%, felújított háznál 150 W/m² × 70–90% (a felújított esettanulmányokban 116–120 W/m²-t terveztünk), szigeteletlen háznál 220 W/m² × 60–70%. Több helyiségnél mindegyikre ugyanezzel a fűtőfóliával és fedéssel számolunk, és összeadjuk; az áramfelvétel az egész házra szól (16 A felett több kör vagy háromfázisú bekötés kell).
Források
- futofolia.hu — a cég tíz esettanulmánya: tervezett hőveszteség, beépített teljesítmény és várható fogyasztás (2022. március–április (az élő oldalakkal 2026-09-16-án összevetve)) — a műszaki javaslatban tervezett értékek (nem mérés): hőveszteség 35–80 W/m², beépített teljesítmény 49–120 W/m², várható éves fűtési áramfogyasztás 26–75 kWh/m²
- Eurostat: Cooling and heating degree days by country – annual data (nrg_chdd_a), Magyarország (lekérve 2026-09-16 (adatfrissítés: 2026-05-08)) — fűtési foknap (HDD) 2016–2025
- Eurostat: Cooling and heating degree days by country – monthly data (nrg_chdd_m), Magyarország (lekérve 2026-09-16 (adatfrissítés: 2026-05-08)) — havi fűtési foknap 2016–2025; a havi átlagok aránya adja a havi fogyasztás-bontást
- Csoknyai T. és tsai: Lakóépület tipológia Magyarországon (BME, TABULA/EPISCOPE, 2014) — ellenőrző keret és az építési év szerinti besorolás (2014-10-13) — építési korszakok (1944 előtt, 1945–1979, 1980–1989, 1990–2005, 2006 után); családi házak fűtési nettó energiaigénye (kWh/m²/év) meglévő állapotban, általános és mélyfelújítás után, új építésnél; a felújítások rétegvastagságai és ablakai (24–27., 32–39., 44–47., 52–55., 64–67., 72–75. o.)
- 9/2023. (V. 25.) ÉKM rendelet az épületek energetikai jellemzőinek meghatározásáról (hatályos 2023. november 1-jétől (lekérve 2026-09-16)) — a 2023. október 31. után bejelentett / kérelmezett építésekre; 1. melléklet: homlokzati fal U ≤ 0,24, padlásfödém U ≤ 0,17, üvegezés U ≤ 1,0, fa vagy PVC nyílászáró U ≤ 1,1 W/m²K; 2. melléklet: közel nulla energiaigényű épület; korábban a 7/2006. TNM rendelet
- HungaroMet: napi mérési adatok (odp.met.hu, climate/observations_hungary/daily) — saját foknap-számítás (letöltve 2026-09-16) — napi középhőmérséklet 2016–2025, 9 állomás (Budapest Pestszentlőrinc, Debrecen, Győr Likócs, Kecskemét K-puszta, Miskolc Diósgyőr, Pécs Egyetem, Siófok, Szeged, Szombathely); ellenőrzés: az Eurostat-módszerű (18/15 °C) foknap átlaga 2 535, az Eurostat országos értéke 2 543
- MVM Next: Gyakori kérdések – áram (árak és tarifák) (lekérve 2026-09-16) — 2 523 kWh/év kedvezményes mennyiség; felette A1/A2 árszabásban 70,104 Ft/kWh (bruttó)
- officina.hu: Mennyi 1 kWh áram ára 2026-ban (lekérve 2026-09-16) — kedvezményes A1 ár: 36,386 Ft/kWh (bruttó)
- futofolia.hu — Infrafűtés: „Így válasszon és tervezzen: méretezés” (2026-09) — a 4. generációs fűtőfólia 110, 150 és 220 W/m²-es (Tóth Tamás közlése, 2026-11-06; 400 W/m²-es kivitel nincs); új, jól szigetelt háznál 110 W/m², felújításnál 220 W/m²; a fűtőfólia az alapterület 60–70%-át fedi
- futofolia.hu — a cég régi kalkulátorai (WordPress, 2019–2022) (a régi élő oldalakról kiolvasva 2026-09-16) — helyiség teljesítményigénye = W/m³ (10 / 12,9 / 16,5 / 20 / 26,6) × külső falak (1 / 1,14 / 1,4 / 1,67) × ablak (1 / 1,15) × légtér; fűtőfólia: 110 W/m² × 70%, 220 W/m² × 55%, 220 W/m² × 70%
- Beruházási kalkulátor csomagjai (futofoliatervezoknek.hu) (2026-09) — fedés: Lite 50–60%, Standard 60–70%, Prémium 70–90%
Egy valós eset: megszűnt a penész a lakásban
Kiss Tibor villamosmérnök a lánya lakásában keresett megoldást a visszatérő penészre. Először egy fűtőfólia-mintával próbálta ki a technológiát, majd a lakásba is bekerült az intelligens fűtőfólia, a penészes fal felé fordítva.
A penész teljesen megszűnt, és azóta sem jelent meg. A magyarázat: a fűtés megemelte a falak hőmérsékletét, a harmatpont kijjebb került, így a penész táptalaja megszűnt.
Falra szerelt fűtőfólia, burkolás nélkül
A képen a fűtőfólia burkolatlanul, a hőtükör sávjaival együtt látszik a falon. Lakásban ugyanez a rétegrend kerül gipszkarton vagy faliszőnyeg mögé, így a kész falon a fűtésből semmi nem látszik.
A falfűtés ideiglenes szerkezetekben is működik: rendezvénysátrak fűtésére is használtuk.
Ügyfeleink tapasztalatai
„Bevallom, eleinte szkeptikus voltam a dologgal kapcsolatban (mint mindennel, ami különösen újszerűnek hirdeti magát), de mivel annyira rossz tapasztalataim voltak a régi típusú fűtéssel és eleve lakásfelújításon estünk át, úgy döntöttem, teszek egy próbát. Nem bántam meg, egy valóban innovatív megoldásról van szó.”
„Mindenfélét hall az ember a piacon újonnan meghódító fűtési technológiákról, szinte nem is tudja, hova, kihez forduljon zavarában. Hála az égnek, jól döntöttem, amikor Önöket kerestem fel igényfelmérés és a későbbi vásárlás, kivitelezés céljából. Készségesen segítenek, pontosan dolgoznak, a rendszer pedig kifogástalanul működik!”
„Köszönöm szépen a cégüknek a széleskörű felvilágosítást, kedvező árakat, gyors beszerelést és folyamatos segítséget. Még nagyon új nekem ez a módszer, de tudom, hogy bizalommal fordulhatok Önökhöz bármilyen problémával. Bízom benne, hogy a fűtésszámla is meghálálja a felújítást.”
Még több: infra falfűtés — vélemények.
Kérdések a falfűtésről
Mikor érdemes falfűtést választani?
Infra falfűtést akkor érdemes választani, ha felújításkor nem akarja a padlóburkolatot felbontani, ha nincs meg a szükséges építési magasság a padló alatt, vagy ha nedves, penészedő falat kellene kiszárítani. A fűtőfólia csak szabad, bútorral nem takart falfelületre kerülhet, ezért a falfűtés többnyire a padló- vagy a mennyezetfűtést egészíti ki, és egy lakáson belül a megoldások kombinálhatók. Referenciák: infra falfűtés — vélemények.
Mi a falfűtés rétegrendje?
A falfűtés rétegrendje a helyiség felől nézve: gipszkarton vagy faliszőnyeg, alatta a fűtőfólia, majd a hőtükör, közvetlenül a falon. Ez a legvékonyabb infrafűtés-rétegrend: a hőtükör a fal felé induló hőt a helyiség felé veri vissza, a kész falon pedig a fűtésből semmi nem látszik. Többi rétegrend: infrafűtés — hová építhető.
Tehetek bútort a falfűtés elé?
A falfűtés fűtött falszakasza elé nem ajánlott bútort tenni, mert a szekrény vagy a kanapé eltakarja a sugárzó felületet, és rontja a fűtőfólia teljesítményét. Ezért a falfűtést a szabad falfelületekre tervezzük, és a fűtött falba utólag szöget vagy csavart sem szabad verni. Bútorokkal teli szobába a mennyezet a jobb: mennyezetfűtés.
Segít a falfűtés a penész ellen?
A falfűtés nedves, penészedő falaknál a felület kiszárítására is alkalmas: a fűtés megemeli a fal felületi hőmérsékletét, a harmatpont kijjebb kerül a falszerkezetben, a felületen nem csapódik ki a pára, így a penész táptalaja megszűnik. Kiss Tibor villamosmérnök a lánya lakásában így szüntette meg a visszatérő penészt: a teljes beszámoló.
Utólag is kiépíthető a falfűtés?
A falfűtés utólag is kiépíthető, mert a fűtőfólia a hőtükörrel a meglévő falra kerül, és gipszkarton vagy faliszőnyeg takarja, így a padlóburkolathoz nem kell hozzányúlni. Ezért felújításnál, és ahol nincs meg a szükséges építési magasság a padló alatt, jó megoldás; ideiglenes szerkezetekben, például rendezvénysátrakban is használtuk. Referenciák: infra falfűtés — vélemények.
Falfűtés, padlófűtés vagy mennyezetfűtés a jobb?
A falfűtés, a padlófűtés és a mennyezetfűtés ugyanaz a sugárzó infrafűtés, a különbség a beépítésben van: a falfűtés kiegészítő fűtésnek és nedves falakhoz, a padlófűtés új építéshez, hidegburkolathoz és fázós lábakhoz, a mennyezetfűtés hálószobába, irodába és felújításhoz a kézenfekvő. Egy lakáson belül a megoldások kombinálhatók. Összevetés: mennyezetfűtés, padlófűtés vagy falfűtés?
Hogyan szabályozható a falfűtés?
A falfűtés helyiségenként termosztáttal vagy okosotthon-rendszerrel szabályozható, így minden szobában más hőmérséklet állítható be, és a fűtés csak ott és akkor megy, ahol kell. Minden helyiség vagy fűtési kör saját termosztátot és külön betáplálást kap; típusmegfelelő termosztát bekötése kötelező. Vezérlés: termosztát elektromos fűtéshez.
Kapcsolódó oldalak
Infrafűtés — az alapok
Hogyan működik, és mire figyeljen, mielőtt dönt.
Mennyezetfűtés
Ha a padlót nem akarja megbontani.
Elektromos padlófűtés
Rétegrend burkolatonként, ár és fogyasztás.
Falfűtés referenciák
Megvalósult falfűtések.
4. generációs fűtőfólia
Miben más, mint a korábbi generációk.
Elektroszmog: mért értékek
V/m a fólián, burkolat alatt és 20 cm-en.
436 Google-értékelés
valódi ügyfelektől
Megnézem a Google-onÜgyfélvélemények →Mind a 86 szöveges vélemény →
Nézzük meg a helyszínen, mi a legjobb megoldás Önnél.
A helyszíni felmérés vásárlás esetén ingyenes. Megnézzük az épületet, a szigetelést és a burkolatokat, és megmondjuk, mennyibe kerül — forintban.
Források
- futofolia.hu — Falfűtés (régi oldal: mikor jó megoldás, bútorozás, takarás, rétegrend) (2022-07)
- futofoliatervezoknek.hu — falfűtés rétegrend („nedves, penészes falaknál a felület kiszárítására is alkalmas”) (2026-09)
- futofolia.hu — Kiss Tibor villamosmérnök tapasztalata az Intelligens Fűtőfóliáról (cikk) (2020-01)